Wywiad gospodarczy - kraj


   
 
    Wywiady gospodarcze przygotowywane przez PIFH to usługa gwarantująca naszemu Klientowi uzyskanie danych niezbędnych w podejmowaniu właściwych decyzji handlowych. Wywiad zawiera zweryfikowane informacje o kontrahentach i daje wiarygodny obraz potencjalnych partnerów handlowych.
    Nasze raporty tworzone są zawsze bezpośrednio po zleceniu Klienta, są więc zawsze opracowywane na podstawie najbardziej aktualnych informacji. Za każdym razem jego kształt poddawany jest wnikliwej analizie przez naszych ekspertów. Raporty przygotowywane przez PIFH są rzetelne, bo nie poprzestajemy w nich na „suchej” informacji, ale dodajemy także niezbędną interpretację.
    Reagując na potrzeby naszych Klientów, przygotowaliśmy trzy wersje raportu, zróżnicowane po względem zakresu zawartych w nich informacji:
 
 
 
RAPORT W WERSJI PODSTAWOWEJ zawierający informacje wstępne:
  • Podstawowe dane na temat badanego podmiotu: pełna nazwa z formą prawną, adres siedziby głównej i adresy oddziałów, dane identyfikacyjne podmiotu nadane mu przez organy państwowe (NIP, REGON, KRS, Numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej).
  • Organy - przedstawienie procesu tworzenia organów w spółce, ewolucja kształtowania podmiotowego.
  • Reprezentacja - ustalenie zdolności do zaciągania zobowiązań, określenie typu reprezentacji i jej ewolucja w badanym podmiocie.
  • Klasyfikacja towarów i usług według przyjętych norm, oraz ustalenie głównego wytwarzanego produktu. 
  • Wybrane dane finansowe wskazujące ogólne trendy i sposoby realizacji zobowiązań przez firmę.
  • Wielkość zatrudnienia. 
 
  • RAPORT W WERSJI ROZSZERZONEJ zawierający informacje wstępne oraz określenie pozycji finansowo-prawnej, a także ekonomiczną analizę sprawozdania finansowego badanego podmiotu:
  • Określenie pozycji firmy na rynku w skali mikro i makro.
  • Opisanie pozycji firmy jako producenta, dystrybutora,
  • Ustalenie głównych dostawców półproduktów badanego podmiotu,
  • Przedstawienie bilansu badanego podmiotu.
  • Przestawienie rachunku zysków i strat badanego podmiotu.
  • Kapitał zakładowy badanego podmiotu z wyszczególnieniem wartości pieniężnej i niepieniężnej.
  • Badanie płynności finansowej przedsiębiorstwa - bieżąca płynność finansowa, szybka płynność finansowa, wskaźnik środków pieniężnych,
  • Ocena stopnia zadłużenia przedsiębiorstwa – ogólne zadłużenie,
  • Analiza rentowności przedsiębiorstwa – rentowność sprzedaży netto, rentowność sprzedaży brutto, rentowność majątku,
  • Źródła finansowania – dźwignie finansowania działalności, interpretacja wyników.

 

RAPORT W WERSJI PEŁNEJ zawierający informacje raportu rozszerzonego oraz:
  • Przedstawienie informacji o sytuacji majątkowej badanego podmiotu pod kątem posiadanych gruntów i nieruchomościach - podanie lokalizacji, nr KW, obciążenia, informacje o wpisach hipotecznych, rodzaj własności, ewentualne sprecyzowanie rodzajów i przeznaczeń nieruchomości, informacje o prowadzonych egzekucjach komorniczych z nieruchomości.
  • Określenie potencjalnej wielkości wiarygodności kredytowej przyznanej podmiotowi przez banki na podstawie posiadanych przez podmiot zabezpieczeń.
 
Termin realizacji raportu w wersji podstawowej to 3 dni robocze, pozostałych - w zależności od dostępu do danych oraz poziomu zawiłości w sprawie.

Poręczenie cywilne

Poręczenie cywilne jest to umowa, której zasady uregulowane zostału w Kodeksie cywilnym. Poręczenie cywiilne jest umową, na pdostawie której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela dotego, iż wykona zobowiązanie dłużnika w sytuacji, gdyby dłużnik samswojego zobowiązania nie wypełnił. W przypadku poręczenia cywilnego ważne jest, aby zostało złożone na piśmie pod rygorem niewazności. Poręczenia mogą udzielac zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne, umowa ta może również obejmowac dług przyszły, ale tylko którego wysokość jest z góry oznaczona. Umowa poręczenia może zostać odwołana tylko przed powstaniem długu.

 

Podstawową cechą poręczenia jest jego zależność od zobowiązania dłużnika wobec wierzyciela. Przejawia się to w tym, iż niewazność zobowiązania głównego powoduje nieważność poręcznia, umorzenie zobowiązania głównego powoduje wygaśnięcie poręczenia, zakres zobowiązania głównego równy jest zakresowi poręczenia (odpowiedzialności poręczyciela tylko do wysokości w jakiej odpowiedzialny jest dłużnik).

 

W sytuacji, gdy świadczenie do jakiego zobowiązał się dłużnik nie zostało przez niego wypełnione, wierzyciel ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym fakcie poręczyciela, jednocześnie wzywając go do wzięcia udziału w toczącej się sprawie. Natomiast, gdy poręczyciel wypełni świadczenia za dłużnika, to powinien powiadomić o tym zdarzeniu niezwłocznie dłużnika. Prowadzi to do sytuacji, gdy poręczyciel wstępuje w miejsce wierzyciela dłużnika, od którego może żądać spełnienia świadczenia, które sam wczesniej za niego wypełnił.

 

Ustawodawca dopuszcza także sytuację, gdy poręczycielowi można także udzielić poręczenia - jest to tak zwane podporęczenie. Poręczyciel udzielajacy takiego podporęczenia odpowiada wobec wierzyciela jak poręczyciel.