Podział majątku wspólnego


Ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej - w sytuacji, gdy dłużnik nie ma ustanowionej rozdzielności majątkowej ze swoim małżonkiem, nie dokonuje spłaty należności, a egzekucje komornicze wypadają bezskutecznie wierzyciel ma prawo skierować wniosek do Sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej między dłużnkiem, a jego małżonkiem. Wniosek ten będzie mieć podstawy tylko, gdy powód uprawdopodobni, że podział majątku jest konieczny w celu zaspokojenia wierzytelności, która została stwierdzona tytułem wykonawczym. 

 

Podczas składania wniosku o ustaniowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej koniecznym jest wykazanie przez powoda istnienia wierzytelności stwierdzonej prawomocnych tytułem wykonawczy oraz wskazanie, iż podział majatku małżonków uprawdopodobni odzyskanie należności.

 

Powyższy wniosek składany jest najczęściej w sytuacji, gdy dłużnik wraz ze swoim małżonkiem są właścicielami nieruchomości objętej ustawową wspólnością majątkową małżeńską pozwanych. W takiej sytuacji celem wierzyciela jest ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej, podział nieruchomości oraz złożenie wniosku do Komornika Sądowego celem przeprowadzenia egzekucji z udziału w nieruchomości dłużnika.

Koszty samodzielnej windykacji

W dobrze prowadzonym przedsiębiorstwie ilość dochodzonych wierzytelności płaconych po terminie to jedynie 5 % wszystkich wierzytelności - oznacza to, że bardziej opłacalnym jest zatrudnienie zewnętrznej kanclerii, niż utrzymywanie własnego działu windykacji.