Postępowanie spadkowe


Bardzo często zdarza się, iż po śmierci dłużnika spadkobiercy nie są chętni do współpracy z wierzycielem i nie mają zamiaru spłacać długów zmarłego. 

W przypadku smierci dłużnika wierzyciel ma za zadanie ustalić krąg spadkobierców celem skierowania wniosku do Sądu o wydanie Postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności na spadkobierce zmarłego dłużnika. W celu ustalenia spadkobierców wierzyciel powinien złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, bo to w głównej mierze na wierzycielu spoczywa ten ciężar. W wielu sprawach to gmina z dobrodzejstwem inwentarza obejmuje spadek.

 

W sytuacji, gdy przeciwko dłużnikowi toczyło się postępowanie egzekucyjne i zmarł on w jego toku komornik sądowy zawiesza postepowanie egzekucyjne, a podejmowane jest po wykazaniu prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktem poświadczenia dziedziczenia. Tutaj równiez na barkach wierzyciela leży ciężar podejmowania odpowiednich czynności w ciągu 6 miesięcy od zawieszenia postępowania. To wierzyciel zostanie ukarany kosztami egzekucji w sytuacji, gdy nie podejmie żadnych czynności w celu ustalenia spadkobierców dłużnika.

Zmiany w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych

Z początkiem 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza zmiany w sposobie wydawania aktów prawnych, dawny sposób papierowy zastąpi wersja elektroniczna.
Podstawę do ogłoszenia aktu normatywnego lub innego aktu prawnego z dniem 1 stycznia 2012 r. stanowi akt w formie dokumentu elektronicznego, który musi być podpisany, bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu, złożonym przez odpowiedni organ wydający akt. Jedynie Monitor Polski B, nadal będzie wydawany w formie papierowej, a jego zakup nadal będzie możliwy w odpowiednich miejscach sprzedaży w formie papierowej.
Również zbiory prawa miejscowego - wojewódzkie dzienniki urzędowe, akty prawa powiatowego czy gminnego, będą wydawane w formie elektronicznej, a organ wydający je prowadzić będzie odrębną stronę internetową w celu udostępnienia dokumentów w internecie. Natomiast Dzienniki Ustaw i Monitorów Polski będą publikowane przez Rządowe Centrum Legislacji na stronie internetowej. Akty prawne będą dostępne do pobrania nieodpłatnego tylko w formie elektronicznej na odpowiednich stronach internetowych, bądź w odpowiednich urzędach administracji rządowej czy samorządu terytorialnego.
Ustawa z dnia 4 marca 2011 r. zakłada również, że od początku 2016 roku Marszałek Sejmu przy współpracy Rządowego Centrum Legislacji i organów administracji rządowej ogłasza tekst jednolity nowelizowanej ustawy, nie rzadziej niż 12 miesięcy od momentu wejścia w życie pierwszej zmiany w ustawie. Natomiast teksty jednolity aktów normatywnych innych niż ustawa ogłasza organ właściwy do wydania aktu normatywnego, nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, ale w tym zakresie ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.