Postępowanie egzekucyjne - komornicze


W sytuacji gdy okaże się niezbędne wszczęcie postępowania egzekucyjnego, przygotowujemy odpowiednie wnioski, przekazujemy je do właściwej kancelarii komorniczej oraz nadzorujemy jej przebieg. Zajmujemy się także ustaleniem majątku dłużnika. Bowiem najważniejszą rzeczą w postepowaniu egzekucyjnym jest właśnie ujawnienie tego majątku, a tym nie znajmują się organy egzekucyjne.Wąznym aspektem naszej wsólpracy z organami egzekucyjnymi jest nabyta umiejetność wyboru sposobu porowadzenia spraw egzekucyjnych . Tą wiedze zdobywa sie przez doświadczenie zdobyte w tysiacach  przeprowadzonych  spraw egzekucyjnych . Indywidulanie wprowadzane rozwiązania dają asumpt do wszczynania kolejnych czynnosci i postepowan .

 

Wprowadzone przez ustawodawce zmiany przerzuciły ciężar dochodzenia nalezności na wiezycieli. To wierzyciele odpowiadają za:

  • złożenie wniosku o ustanowienie kuratora dla dłużnika, którego miejsce pobytu nie jest znane,
  • uiszczenie zaliczki na wydatki komornika w odpowiednim, wyznaczonym terminie,
  • w przypadku egzekucji z nieruchomości: złożenie wniosku o dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości, złożenie wyciągu lub odpisu księgi wieczystej, złozenia dokumnetu swierdzającego własność dłużnika, złożenie wniosku o przeprowadzenie licytacji nieruchomości,
  • wskazanie prawidłowych danych dłużnika, takich jak: NIP, PESEL czy adres zamieszkania,
  • złożenie wniosku o przeprowadzenie czynności w postępowaniu egzekucyjnym w ściśle określonym terminie tj czynnosci rutynowych i indywidulanie uzgodnionych z organem egekucyjnym .
  • złożenie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego w określonym terminie.

Dłużnik może w każdym czasie złożyć skargę, a za wszystko w takim wypadku odpowiada wierzyciel zgodnie z nowelizacjami kodeksu postepowania cywilnego ze stycznia 2019 roku oraz stycznia 2020 roku.

 

Zmiany w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych

Z początkiem 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza zmiany w sposobie wydawania aktów prawnych, dawny sposób papierowy zastąpi wersja elektroniczna.
Podstawę do ogłoszenia aktu normatywnego lub innego aktu prawnego z dniem 1 stycznia 2012 r. stanowi akt w formie dokumentu elektronicznego, który musi być podpisany, bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu, złożonym przez odpowiedni organ wydający akt. Jedynie Monitor Polski B, nadal będzie wydawany w formie papierowej, a jego zakup nadal będzie możliwy w odpowiednich miejscach sprzedaży w formie papierowej.
Również zbiory prawa miejscowego - wojewódzkie dzienniki urzędowe, akty prawa powiatowego czy gminnego, będą wydawane w formie elektronicznej, a organ wydający je prowadzić będzie odrębną stronę internetową w celu udostępnienia dokumentów w internecie. Natomiast Dzienniki Ustaw i Monitorów Polski będą publikowane przez Rządowe Centrum Legislacji na stronie internetowej. Akty prawne będą dostępne do pobrania nieodpłatnego tylko w formie elektronicznej na odpowiednich stronach internetowych, bądź w odpowiednich urzędach administracji rządowej czy samorządu terytorialnego.
Ustawa z dnia 4 marca 2011 r. zakłada również, że od początku 2016 roku Marszałek Sejmu przy współpracy Rządowego Centrum Legislacji i organów administracji rządowej ogłasza tekst jednolity nowelizowanej ustawy, nie rzadziej niż 12 miesięcy od momentu wejścia w życie pierwszej zmiany w ustawie. Natomiast teksty jednolity aktów normatywnych innych niż ustawa ogłasza organ właściwy do wydania aktu normatywnego, nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, ale w tym zakresie ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.