Jeszcze w tym roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego.
Zmiany przede wszystkim dotyczą osób, którym w wyniku postępowania eksmisyjnego Sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego – dotąd mogą pozostawać w lokalu tak długo, aż wskazane im zostanie pomieszczenie tymczasowe, co w praktyce ciągnie się latami. Teraz komornik po otrzymaniu tytułu eksmisyjnego zwróci się do gminy o wskazanie tymczasowego pomieszczenia, a jeśli takie pomieszczenie nie zostanie wskazane to lokator może przebywać w dotychczasowym lokalu nie dłużej niż 6 miesięcy. Po upływie tego terminu zostanie on przeniesiony do noclegowni, schroniska lub innej tego typu placówki, natomiast komornik zawiadamia gminę o potrzebie zapewnienia pomieszczenia tymczasowego przeniesionej osobie.
Procedura jeszcze bardziej zostanie skrócona w stosunku do osób dopuszczających się przemocy w rodzinie, zajmujących pusty loka bez tytułu prawnego oraz zajmujących lokal na podstawie umowy najmu okazjonalnego ponieważ tym osobom nie będzie przysługiwało pomieszczenie tymczasowe. Co za tym idzie komornik przeprowadzi te osoby do noclegowni bezpośrednio po otrzymaniu tytułu eksmisyjnego.
Oprócz tych zmian nowe przepisy dają jeszcze możliwość właścicielom lokali do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z powodu strat wynikających z niemożności swobodnego dysponowania swoim lokalem.